Pranie wykładziny krok po kroku

Wykładziny w biurach, urzędach i innych miejscach publicznych są narażone na zabrudzenie o wiele bardziej, niż te, których używamy w domach. Codziennie przechadza się po nich wiele osób, a raz na jakiś czas zdarza im się wylać kawę, herbatę, czy zabrudzić włókna jedzeniem. Aby biuro czy urząd wyglądały estetycznie i schludnie, wykładziny przynajmniej raz do roku powinno się prać. Co warto wiedzieć o specjalistycznym praniu wykładzin?

Nie tylko estetyka

Czyszczenie wykładzin jest bardzo istotne nie tylko ze względu na estetykę pomieszczenia. Podczas prania z włókiem usuwany jest brud, piasek, tłuszcz, lecz przede wszystkim bakterie i roztocza. Te są szkodliwe dla zdrowia wszystkich użytkowników danego pomieszczenia, w szczególności jednak uprzykrzają życie alergikom i astmatykom. Coroczne czyszczenie wykładzin ma też pozytywny wpływ na wydłużenie ich żywotności i jest o wiele tańsze, niż ich wymiana co kilka lat.

Jak czyści się wykładziny?

Wykładziny w biurze można wyczyścić na kilka sposobów. Najlepsze wyniki przynosi zawsze czyszczenie ekstrakcyjne z użyciem podgrzewanej wody. Najprościej mówiąc, polega ono wielokrotnym płukaniu powierzchni. Jak łatwo można się więc domyślić, zanieczyszczenia usuwane są niezwykle skutecznie. Czyszczenie ekstrakcyjne wykładzin jest możliwe tam, gdzie daną powierzchnię da się wyłączyć z użytkowania na kilka godzin – wykładziny muszą całkowicie wyschnąć. W innych przypadkach korzysta się z prania na sucho lub pół-sucho.

Czyszczenie od A do Z

Czyszczenie wykładzin rozpoczyna się od dokładnej identyfikacji materiałów, z jakich są zrobione oraz rodzajów plam. Dzięki temu można dobrać skuteczne, lecz bezpieczne środki piorące. Następnie wykładzinę  dokładnie się odkurza. Jeśli na wykładzinie pojawił się trudne do usunięcia plamy, specjaliści zajmują się ich usunięciem. Zazwyczaj najpierw przeprowadzają oni próbę danego środka na niewidocznej części wykładziny, by upewnić się, że nie odbarwi on jej. Dopiero wtedy przechodzi się do prania natryskowego. Najpierw wykładziny natryskiwane są preparatem rozpuszczającym zabrudzenia. Następnie jest on zbierany z wykładziny przy użyciu specjalnej dyszy. W razie potrzeby powtarza się tę czynność. Jak już było wcześniej wspomniane, wykładzina potrzebuje jeszcze kilku godzin, by wyschnąć.