Jak efektywnie doczyszczać posadzki na halach przemysłowych?

Maszynowe doczyszczanie posadzek

Podłogi w halach przemysłowych to powierzchnie, które ulegają największym zabrudzeniom. Wynika to z faktu, iż stale korzystają z nich wszyscy pracownicy obecni w zakładzie. Intensywna eksploatacja przekłada się na powstawanie brudu oraz innych zanieczyszczeń mających znaczący wpływ na walory estetyczne posadzki. Silnie zabrudzone podłogi nie tylko źle wyglądają, ale także wpływają negatywnie na bezpieczeństwo pracowników. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o ich prawidłowe czyszczenie. Jak efektywnie doczyszczać posadzki? Zapraszamy do lektury dalszej części naszego artykułu.

Czyszczenie posadzek – o czym trzeba pamiętać?

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na wybór metody czyszczenia posadzek jest materiał, z którego wykonana została wierzchnia warstwa podłogi. Do najpopularniejszych typów posadzek należą betonowe, żywiczne, gresowe, kamienne oraz z lastryko. Dobór odpowiedniej metody pozwala uniknąć ryzyka uszkodzenia posadzki oraz zwiększa skuteczność czyszczenia. Posadzki betonowe charakteryzuje największa wytrzymałość, jednak najtrudniej jest pozbyć się z nich zabrudzeń. W halach przemysłowych coraz częściej stosuje się więc posadzki żywiczne, które zdecydowanie łatwiej się czyści. Przeszkodą dla wielu inwestorów jest w tym przypadku jednak cena. Za wykonanie posadzki żywicznej trzeba zapłacić więcej niż za posadzkę z betonu.

Czyszczenie posadzek w halach przemysłowych to wieloetapowe zadanie. W związku z tym, że większość zanieczyszczeń powstających na podłogach w zakładach pracy to brud naniesiony przez pracowników oraz pozostałości po maszynach poruszających się po hali, o podstawowe sprzątanie powinni zadbać osoby zatrudnione w danej firmie. Chodzi tu przede wszystkim o regularne zamiatanie resztek piasku, pyłu i kurzu gromadzącego się na powierzchni posadzki. Kiedy jednak na podłodze pojawią się niemożliwe do usunięcia zwykłą szczotką plamy z oleju, smaru, farby, środków chemicznych czy płynów eksploatacyjnych urządzeń fabrycznych, należy zatrudnić profesjonalną firmę zajmującą się czyszczeniem obiektów przemysłowych.

W jaki sposób doczyścić posadzki z trudnych zabrudzeń?

Efektywne doczyszczenie posadzek w halach przemysłowych wymaga właściwego podejścia oraz zastosowania odpowiednich środków czyszczących dopasowanych do materiału wykonania posadzki. Ważny jest też rodzaj zabrudzeń oraz stopień zabrudzenia powierzchni. Istotne jest, aby korzystać wyłącznie ze środków o konkretnym przeznaczeniu. Zanim jednak dany preparat zostanie nałożony na powierzchnie posadzki, należy zadbać o gruntowne oczyszczenie podłogi z zalegającego tam brudu. Ułatwi to proces czyszczenia na mokro oraz zwiększy skuteczność wykorzystanego środka myjącego.

Po usunięciu kurzu oraz pozostałych zanieczyszczeń zalegających na powierzchni podłogi następuje nałożenie preparatu reagującego na plamy z oleju, smaru czy farby. W kolejnym etapie do pracy przystępują maszyny czyszczące oparte na technologii orbitalnej oraz oscylacyjnej. Nowoczesne samojezdne szorowarki i urządzenia szorująco-zbierające usuwają wszelkie zabrudzenia osiadłe na posadzce. Końcowa faza to dokładne spłukanie podłogi czystą wodą, a także zabezpieczenie powierzchni przed ponownym zabrudzeniem. Maszynowe czyszczenie posadzek jest nie tylko znacznie wygodniejsze od mycia ręcznego, ale zapewnia przy tym zdecydowanie lepsze efekty, co z kolei przekłada się na większy komfort i bezpieczeństwo pracy.