Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych wykorzystywanych podczas wykańczania przestrzeni takich jak drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, parkingi czy przydomowe podjazdy. Materiał ten charakteryzuje się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Bruk ma jednak to do siebie, że często się brudzi. Duże znaczenie ma przy tym barwa, ponieważ oczywiste jest, że wszelkie zabrudzenia są lepiej widoczne na kostce w jasnym kolorze. W dzisiejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze metody czyszczenia kostki brukowej. Zachęcamy do lektury.
Metoda hydrodynamiczna
Czyszczenie kostki metodą hydrodynamiczną polega na myciu powierzchni przy użyciu gorącej lub zimnej wody znajdującej się pod wysokim ciśnieniem. Wykorzystuje się do tego profesjonalne myjki ciśnieniowe z napędem spalinowym. Zastosowanie urządzeń zasilanych niezależnie sprawia, że siła czyszczenia jest kilkukrotnie wyższa niż w popularnych myjkach dostępnych w sklepach budowlanych. Dobór odpowiedniej temperatury wody oraz mocy strumienia pozwala usunąć wszelkie zabrudzenia z piasku, pyłu, kurzu czy gromadzącego się na kostce mchu. Metoda hydrodynamiczna sprawdza się również w walce z trudnymi do usunięcia plamami z oleju, chlorkami, siarczkami oraz innymi solami rozpuszczalnymi w wodzie. W czyszczeniu kostki brukowej metodą hydrodynamiczną nie stosuje się żadnych środków chemicznych. To nowoczesna i przez wielu uważana za najlepszą metoda usuwania zanieczyszczeń z podjazdów wykonanych z bruku. Jest ona bezpieczna dla znajdującej się wokół roślinności.
Metoda chemiczna
Kolejnym popularnym sposobem na pozbycie się uporczywych zanieczyszczeń z kostki brukowej jest metoda chemiczna, którą wykorzystuje się przede wszystkim przy usuwaniu silnych i tłustych plam. W zależności od stopnia zabrudzenia stosuje się różne środki czyszczące. Większość z nich to w pełni biodegradowalne preparaty niskopieniące, które nie niszczą czyszczonych powierzchni. Kostka brukowa najpierw pokrywana jest dokładnie wodą, a następnie nanoszony jest na nią środek czyszczący. Czynność ta jest dwukrotnie powtarzana, co gwarantuje niemal stuprocentowe odtłuszczenie nawierzchni. Po zakończeniu zabiegu powierzchnia spłukiwana jest dokładnie wodą pod dużym ciśnieniem.