Mycie okien oraz elewacji szklanych na wysokości – metody wykonania

mycie okien

Sposobów na skuteczne mycie okien oraz szklanych elewacji na znacznych wysokościach jest naprawdę sporo. Niektóre z nich związane są z koniecznością posiadania sprzętu alpinistycznego, inne nie wymagają aż tak dużych poświęceń, ponieważ wszystkie prace wykonywane są z poziomu ziemi. W dzisiejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze metody czyszczenia konstrukcji na wysokościach. Zapraszamy do lektury.

Mycie z poziomu gruntu 

Jedną z najpopularniejszych metod czyszczenia powierzchni na wysokościach jest mycie z poziomu gruntu. Skuteczne mycie okien i elewacji tą techniką wymaga dostępu do profesjonalnego sprzętu. Podstawowymi elementami zestawu czyszczącego są w tym przypadku specjalne szczotki znajdujące się na kijach teleskopowych, urządzenie filtrujące oraz zbiornik na wodę. Generowana przez maszynę energia napędza pompy, które z pomocą ciepłej wody czyszczą wszelkie zabrudzenia znajdujące się powyżej poziomu gruntu. Z pomocą tej metody z powodzeniem można umyć okna do wysokości 22 metrów. Z uwagi na brak konieczności użycia ciężkiego sprzętu w postaci podnośników jest to najekonomiczniejsza metoda mycia okien na wysokości na Śląsku. Jej minusem jest jednak fakt, że nie sprawdzi się przy wyższych budynkach.

Czyszczenie z użyciem podnośnika 

Czyszczenie obiektów o wysokości powyżej 20 metrów najczęściej odbywa się z użyciem rusztowań, podnośników lub dźwigów wyposażonych w specjalne kosze zapewniające bezpieczeństwo osobie wykonującej usługę. Większość tego typu urządzeń umożliwia skuteczne mycie powierzchni do wysokości około 50 metrów. Wynajem ciężkiego sprzętu ma swoją cenę, jednak w wielu przypadkach jest to jedyny sposób na sprawne pozbycie się zabrudzeń z okien czy szklanych elewacji. Samo czyszczenie nie różni się zbytnio od tego z poziomu gruntu. Jedyną różnicą jest użycie podnośnika, dzięki któremu operator jest w stanie dotrzeć na większą wysokość, niż przy myciu z ziemi. Podnośniki koszowe gwarantują też dużą mobilność oraz lepsze możliwości manewrowania na wysokości.

Technika alpinistyczna

Inną popularną metodą czyszczenia powierzchni znajdujących się na znacznych wysokościach jest technika alpinistyczna. Brak ograniczeń w postaci długości kijów teleskopowych czy zasięgu urządzenia podnoszącego pozwala na skuteczne mycie okien i elewacji we wszystkich, nawet najwyższych budynkach. Alpinistyczne mycie wymaga jednak specjalnego przygotowania. To metoda zarezerwowana wyłącznie dla doświadczonych profesjonalistów. Osoby wykonujące prace na wysokościach muszą odznaczać się dużą sprawnością fizyczną, umiejętnościami korzystania z technik linowych, a także sprawnego działania pod presją. Niezbędny jest również dostęp do profesjonalnego sprzętu alpinistycznego. Wszystko to sprawia, że ceny mycia alpinistycznego są z reguły najwyższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *