Ściany hal przemysłowych to powierzchnie, które niezwykle trudno się czyści. Wynika to głównie z ich pionowej konstrukcji. Do niektórych miejsc, szczególnie tych znajdujących się w górnej części ścian, bardzo ciężko jest się dostać. Wymaga to zastosowania rusztowań lub specjalistycznego sprzętu o dużym zasięgu. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób efektywnie wyczyścić ściany w zakładach produkcyjnych. Zachęcamy do lektury dalszej części tekstu.
Dlaczego ściany w halach przemysłowych trzeba czyścić regularnie?
Hale przemysłowe to zakłady pracy narażone na powstawanie zanieczyszczeń nieznanych w przestrzeniach biurowych czy handlowych. Plamy z oleju, smaru, farby oraz płynów eksploatacyjnych użytkowanych maszyn to niezwykle trudne do usunięcia zanieczyszczenia mające bezpośredni wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort pracy w danej hali. Plamy te najczęściej osadzają się na posadzce, ale także na suficie czy ścianach zakładu. Wszystkie pojawiające się zabrudzenia należy na bieżąco usuwać, ponieważ gromadząca się na ścianach warstwa szkodliwych substancji powoduje niszczenie powierzchni, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do całkowitej dewastacji ściany i konieczności przeprowadzenia kompleksowego remontu. Prawidłowo oczyszczone ściany na dłużej zachowują swój nienaganny wygląd oraz wszelkie właściwości.
Etapy kompleksowego czyszczenia ścian w halach przemysłowych
Czyszczenie ścian w halach przemysłowych powinno być wykonywane przez profesjonalną firmę wyposażoną w nowoczesny sprzęt oraz odpowiednio dobrane środki myjące. Bardzo ważne jest właściwe zaplanowanie prowadzonych prac, będące pierwszym i jednocześnie jednym z najważniejszych etapów kompleksowej usługi. Bez poprawnej oceny zabrudzeń niemożliwe jest wykonanie zadania w sposób w pełni zadowalający właściciela zakładu.
Przed przystąpieniem do usunięcia trudnych plam ze ścian, ich powierzchnie trzeba dokładnie odkurzyć, usuwając nagromadzony kurz oraz pozostałe lekkie zanieczyszczenia. Odkurzanie hal odbywa się przy pomocy wysokiej jakości urządzeń czyszczących, umożliwiających dotarcie do najwyższych partii obiektu, bez konieczności korzystania z rusztowań oraz podnośników. Każde urządzenie wyposażone jest we wbudowaną kamerę pozwalającą na pełny podgląd na czyszczone powierzchnie. Dzięki temu operator jest w stanie precyzyjnie usunąć cały nagromadzony brud. Odkurzone ściany, wraz z elementami przylegającymi (rurami, kratkami wentylacyjnymi, okablowaniem, włącznikami/wyłącznikami), są gotowe do dalszych prac czyszczących.
Kolejnym etapem czyszczenia jest usuwanie niemożliwych do odkurzenia zanieczyszczeń nagromadzonych na ścianach zakładu. Wykorzystuje się do tego specjalne środki dobierane pod kątem rodzaju oraz intensywności zabrudzeń. Plamy z oleju czy smaru usuwane są przy pomocy innych preparatów niż zabrudzenia z sadzy. Duże znaczenie ma w tym przypadku również gładkość podłoża. Ściany chropowate, pokryte tynkami są dużo trudniejsze w czyszczeniu od płaskich powierzchni pokrytych gładzią. Nałożenie odpowiednio dobranego środka czyszczącego nie kończy pracy, ponieważ powierzchnię ścian trzeba jeszcze dokładnie spłukać warstwą wody pod ciśnieniem, a następnie osuszyć.