Czyszczenie wentylacji – jak to zrobić?

Systemy wentylacji, w tym przede wszystkim klimatyzacji, tworzą idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów, a nawet bardzo groźnych bakterii (m.in. Legionelli). Miejsca wilgotne, w których nie przestrzega się najważniejszych zasad czystości, niestety są narażone na tego rodzaju problemy. Lekceważenie regularnie wykonywanych prac konserwacyjnych może doprowadzić do rozprzestrzeniania się drobnoustrojów po wszystkich pomieszczeniach, co może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi przebywających w nich osób. Dlatego też dokładne czyszczenie i usuwanie grzybów oraz pleśni z wentylacji odgrywa kluczową rolę nie tylko dla komfortu i dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim dla zdrowia.

Na czym polega czyszczenie wentylacji?

Czyszczenie wentylacji to jedno z zadań realizowanych przez profesjonalne ekipy porządkowe, posiadające niezbędny sprzęt, środki oraz doświadczonych pracowników. To zadanie wymagające nie tylko odpowiednich urządzeń, ale i zachowania najważniejszych standardów higieny i bezpieczeństwa. Jednocześnie prace z tego zakresu powinny być wykonywane regularnie, aby przeciwdziałać rozwojowi wszelkiego rodzaju mikroorganizmów w systemie wentylacyjnym.

Standardowo czyszczenie wentylacji odbywa się mechanicznymi szczotkami obrotowymi, chociaż nie jest to jedyna metoda (wspomnimy o tym w dalszej części tekstu). Do kanału nawiewnego wprowadza się specjalne szczotki obrotowe usuwające z powierzchni kanałów zanieczyszczenia, które następnie są zasysane przez odkurzacz. W obiektach wielkokubaturowych, które wyposażone są w rozbudowaną sieć kanałów wentylacyjnych, czyszczenie wykonuje się odcinkami ze względu na ograniczony zasięg szczotek.

Następnie przeprowadzana jest dezynfekcja z zastosowanie specjalistycznych środków. Do dezynfekcji kanałów wentylacyjnych można używać wyłącznie preparatów biobójczych, które posiadają atest higieniczny PZH.

Wszelkie inne elementy systemu, takie jak np. nawiewniki, przepustnice czy centrala wentylacyjna, czyszczone są ręcznie. Nie można też zapominać o wymianie filtrów.

Odkurzanie elementów wentylacji

Nasza firma specjalizuje się również w odkurzaniu elementów wentylacji. Czyszczenie z zastosowaniem specjalistycznego odkurzacza odbywa się od zewnątrz z poziomu podłogi. W ten sposób można skutecznie i szybko usunąć różnorodne zanieczyszczenia gromadzące się m.in. w rurach wentylacyjnych, wentylatorach czy wywiewach. Dysponujemy niezawodnymi systemami czyszczącymi o dużej mocy, dlatego też realizujemy prace dokładnie, docieramy do miejsc niedostępnych przy zastosowaniu standardowych technik i nie używamy przy tym rusztowań czy podnośników. Wszystkie czynności związane z czyszczeniem wentylacji monitorowane są na bieżąco za sprawą wbudowanej kamery. Co więcej, podczas wykonywanych prac emitowany jest niski poziom hałasu, który nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu obiektu.