Outsourcing usług sprzątających jako rozwiązanie dla firm

Nikt dzisiaj nie ma wątpliwości, że czyste biuro to wizytówka firmy. Schludne i uporządkowane wnętrze pozytywnie oddziałuje nie tylko na klientów i kontrahentów, ale także na samych pracowników, znacznie zwiększając komfort podejmowanych czynności zawodowych. Pracodawca jest zobligowany do zapewnienia higienicznych warunków pracy i może ten obowiązek zrealizować, zatrudniając dodatkowych pracowników do sprzątania lub podejmując współpracę z zewnętrzną firmą sprzątającą. Sprawdźmy, na czym polega i jakie ma zalety outsourcing usług sprzątających?

Czym jest outsourcing usług sprzątających?


Outsourcing to proces zlecania przez firmę wybranych zadań do realizacji podmiotom zewnętrznym. Usługi outsourcingowe dynamicznie rosną w siłę i zyskują dużą popularność, ponieważ pozwalają odciążyć pracowników od zadań, które nie są związane z głównym profilem działalności oraz wypracować korzystne oszczędności finansowe. Działania outsourcingowe to partnerska współpraca pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. Do najpopularniejszych usług outsourcingowych zaliczamy usługi sprzątające, które polegają na utrzymywaniu, czystości w obiektach firmowych przez firmę zewnętrzną. Istotą outsourcingu usług sprzątających jest zawarcie umowy pomiędzy zewnętrzną firmą sprzątającą a przedsiębiorcą na określonych warunkach. Zakres sprzątania oraz jego częstotliwość i termin dostosowuje się do indywidualnych oczekiwań klienta.

Outsourcing usług sprzątających obejmuje podstawowe czynności utrzymania czystości. Zaliczamy do nich czyszczenie podłóg, pielęgnowanie mebli biurowych, opróżnianie pojemników na śmieci czy mycie okien. To jednak nie wszystko. Nasza firma proponuje dodatkowo usługi specjalistyczne, które mogą wchodzić w skład rozszerzonego pakietu taryfowego lub rozliczane są na podstawie jednorazowego zlecenia. W ich skład wchodzi specjalistycznie czyszczenie wykładzin i mebli, maszynowe doczyszczanie posadzek, czyszczenie schodów ruchomych czy mycie elewacji, dachów i rynien oraz czyszczenie konstrukcji. Kompleksowe usługi outsourcingowe mogą obejmować także utrzymywanie w czystości otoczenia obiektu, czyli między innymi czyszczenie kostki brukowej.

Zewnętrza firma sprzątająca. Zalety rozwiązania


Outsourcing usług sprzątających ma wiele zalet. Utrzymanie czystości w obiektach przez zewnętrzne firmy to przede wszystkim korzyści finansowe. Właściciel nie musi szukać dodatkowego pracownika do sprzątania i ponosić standardowych kosztów zatrudnienia. Outsourcing sprzątania to usługa, którą można wliczyć w koszta prowadzenia działalności gospodarczej i w ten sposób wypracować satysfakcjonujące oszczędności. Redukcja kosztów operacyjnych to największa zaleta outsourcingu usług sprzątających. Właściciel firmy nie musi się martwić odprowadzaniem składek czy rozliczeniami podatkowymi za dodatkowego pracownika. Nieobecność z powodu choroby czy urlopu także nie jest problemem. Firma zewnętrzna dysponuje odpowiednią ilością pracowników, więc urlopowe rotacje czy zwolnienia nie są żadną przeszkodą w rzetelnym wypełnianiu zobowiązań. 

Co więcej, pracownicy firm sprzątających to profesjonaliści, którzy przeszli odpowiednie szkolenie i potrafią odpowiednio dostosować technikę czyszczenia i stosowane preparaty do rodzaju powierzchni. Firmy zewnętrzne dysponują specjalistycznym sprzętem. Zaliczamy do niego, chociażby myjki ciśnieniowe, maszyny do czyszczenia posadzek czy urządzenia do czyszczenia suchym lodem. Wykorzystanie odpowiedniego sprzętu to największa gwarancja bezpieczeństwa dla czyszczonej powierzchni. Dodatkowym zabezpieczeniem jest ubezpieczenie, które posiada każda, profesjonalna firma sprzątająca. W ten sposób przedsiębiorca może zredukować ryzyko własne. Jasno widać, że outsourcingowe usługi utrzymania czystości pozytywnie wpływają na funkcjonowanie współczesnych organizacji.