Czyszczenie suchym lodem w praktyce

Istnieje wiele metod usuwania zanieczyszczeń, które mogą być zastosowane do czyszczenia różnych maszyn i urządzeń przemysłowych. Często stosowane są rozmaite środki chemiczne, wysokie ciśnienie, temperatura lub metody mechaniczne, np. ścierne. Niestety w wielu przypadkach takie sposoby zupełnie się nie sprawdzają albo wiążą się ze zbyt dużymi uciążliwościami, m.in. koniecznością wyłączenia na dłuższy czas czyszczonej maszyny albo uciążliwym usuwaniem efektów ubocznych całego procesu, choćby utylizowaniem wykorzystywanych chemikaliów. Bardzo interesującą alternatywą dla tradycyjnych sposobów jest czyszczenie suchym lodem. Nie tylko gwarantuje wysoką skuteczność, lecz jest również przyjazne dla środowiska naturalnego i nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia powierzchni, na których jest stosowane. Sprawdźmy, jak czyszczenie suchym lodem wygląda w praktyce.

Czym jest suchy lód i jak się go używa do czyszczenia?

Suchy lód to nic innego jak mocno schłodzony dwutlenek węgla, który w niskiej temperaturze ulega zestaleniu. CO2 w formie ciała stałego jest używane do czyszczenia w postaci drobnego granulatu. Drobinki są wyrzucane z dyszy pod dużym ciśnieniem i kierowane w stronę zanieczyszczonej powierzchni. Dzięki specyfice suchego lodu zabrudzenia są usuwane za sprawą połączenia kilku różnych sposobów oddziaływania: niskiej temperatury, energii kinetycznej oraz parowania.

Niska temperatura granulek suchego lodu stykających się z zanieczyszczeniami sprawia, że ulegają one gwałtownemu ochłodzeniu. Zmienia to ich strukturę, sprawiając, że stają się bardziej kruche i mniej odporne na obciążenia mechaniczne. Jednocześnie pojawiają się w nich różnej wielkości pęknięcia. Niska temperatura wpływa również na materiał, z którego jest wykonany czyszczony element. Ze względu na różnice we właściwościach fizycznych oraz budowie chemicznej pomiędzy zabrudzeniami i oczyszczaną powierzchnią, reagują one na znaczne ochłodzenie w inny sposób. Różnice te osłabiają siłę wiązań chemicznych i zmieniają oddziaływania fizyczne między nimi, w znacznym stopniu ułatwiając ich rozdzielenie.

Suchy lód uderzający w zabrudzoną powierzchnię z dużą energią kinetyczną nadawaną przez strumień sprężonego powietrza sprzyja także kruszeniu i odspajaniu zabrudzeń. Ważne jest również to, że CO2 stykając się z czyszczoną powierzchnią o innej temperaturze, bardzo szybko ogrzewa się i zmienia swój stan skupienia na lotny. Procesowi sublimacji towarzyszy duży, kilkusetkrotny wzrost objętości. Występujący przy tym mikropodmuch przyczynia się w znacznym stopniu do usunięcia zanieczyszczenia.