Czyszczenie jako praca na wysokości

Usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni i miejsc położonych na dużej wysokości bywa kłopotliwe. Dokładne czyszczenie elewacji, dachów, rynien czy wysoko zamontowanych urządzeń wiąże się zwykle z koniecznością prowadzenia prac na wysokości. Ich wykonywanie jest obwarowane wieloma rygorystycznymi przepisami, które mają zapewnić bezpieczeństwo osobom, które je wykonują, a także wszystkim tym, którzy znajdą się w pobliżu. Spełnienie takich wymogów, choć konieczne, powoduje dodatkowe koszty i wydłuża czas realizacji zadania. Sprawdźmy, jakie są metody prowadzenia prac na wysokości oraz zobaczmy, czy są sposoby na wykonanie takich czynności w prostszy i równie bezpieczny sposób.

Metody wykonywania prac na wysokości

Najstarszą metodą wykonywania prac na wysokości jest korzystanie z rusztowań. Do wyboru są systemy stacjonarne oraz mobilne. Te pierwsze wykorzystują rusztowania wolnostojące lub elewacyjne, mocowane do fasady budynku. Zapewniają one łatwy dostęp do całej zewnętrznej powierzchni obiektu, jednak ich rozstawienie zajmuje dużo czasu i jest kosztowne. Rusztowania stacjonarne najlepiej nadają się do robót długotrwałych, np. docieplania, tynkowania czy malowania. Rusztowania mobilne mogą być dowolnie przesuwane w wybrane miejsce. Oferują większą elastyczność, jednak w miejscu ich stosowania musi być odpowiednio płaska i stabilna nawierzchnia przylegająca do obiektu przy którym mają być prowadzone prace. Największym ograniczeniem używania rusztowań mobilnych jest też ich niewielka wysokość.

Bardziej elastycznym sposobem prowadzenia robót na wysokości związanych z czyszczeniem jest korzystanie z podnośników. Zwykle są to podnośniki nożycowe lub koszowe. Podnośnik nożycowy nadaje się dobrze do prowadzenia prac na różnej wysokości, ale na ograniczonej powierzchni. Można powiedzieć, że stanowi on unowocześnioną wersję rusztowania mobilnego i ma podobne ograniczenia. Podnośniki koszowe zapewniają największą wysokość roboczą, która w zależności od typu urządzenia może zwykle sięgać kilkudziesięciu metrów. Ważny jest też ich duży wysięg boczny. Zaletą podnośników jest możliwość zabrania na platformę roboczą czy do kosza również nieco cięższych urządzeń.

Innym sposobem wykonywania prac na wysokości jest używanie wind linowych lub technik alpinistycznych. Windy linowe są zawieszane na stalowych linach mocowanych zwykle na dachu budynku. Pozwalają na wykonywanie prac w miejscu w którym są ustawione na wybranej wysokości. Największym ich ograniczeniem jest kłopotliwy montaż i konieczność przenoszenia jeśli prace mają być prowadzone w odległych od siebie punkach elewacji. Windy linowe są najczęściej używane przy czyszczeniu okien w bardzo wysokich budynkach.

Techniki alpinistyczne dają większą swobodę pracy, jednak nie pozwalają na stosowanie cięższych i bardziej złożonych urządzeń. Sprawdzają się więc tylko przy pracach wykonywanych przy użyciu narzędzi ręcznych bądź lekkiego sprzętu zmechanizowanego.

Znakomitą alternatywą dla czyszczenia wysoko położonych powierzchni jest używanie urządzeń, które pozwalają na usuwanie zabrudzeń z poziomu ziemi. Sprzęt tego typu to zwykle różne pomysłowe rozwiązania oparte o lekkie wysięgniki i systemy ułatwiające prowadzenie urządzenia. Dzięki takim metodom nie trzeba korzystać z dodatkowego wyposażenia, a osoby wykonujące prace nie są narażone na upadek z wysokości. Największymi zaletami korzystania z tego typu rozwiązań jest znacznie skrócenie czasu potrzebnego na oczyszczenie elewacji i ograniczenie kosztów.