Kostka brukowa to materiał chętnie wykorzystywany podczas utwardzania ścieżek, dróg i podjazdów. Korzystają z niej zarówno klienci biznesowi, jak i osoby prywatne, którym zależy na uzyskaniu estetycznie wykończonej przestrzeni użytkowej. Podpowiadamy, jak czyścić kostkę brukową, aby prezentowała się nienagannie przez wiele lat.
Czym czyścić kostkę brukową?
Z uwagi na swoją wyjątkową trwałość i elegancki wygląd kostka brukowa znajduje zastosowanie podczas wykładania ścieżek, podjazdów oraz innych elementów architektury ogrodowej. Aby zachować ją w nienagannym stanie, należy poddawać ją regularnym zabiegom czyszczącym.
Metodę czyszczenia kostki brukowej dobiera się indywidualnie, w zależności od rodzaju zabrudzenia.
- Tłuste plamy – w wyniku codziennej eksploatacji na wybrukowanych powierzchniach pojawiają się różnego rodzaju plamy. O ile z błotem czy zabrudzeniami pochodzenia organicznego poradzi sobie zwykła myjka ciśnieniowa, o tyle w przypadku plam ze smaru czy oleju silnikowego konieczne jest wykorzystanie specjalnych odplamiaczy olejowych. Warto wiedzieć, że tego typu zabrudzenia szybko wnikają w pory kostki brukowej, dlatego istotna jest jak najszybsza reakcja i usunięcie zabrudzenia.
- Biały osad – na kostce brukowej bardzo często pojawia się charakterystyczny biały osad. Jeżeli nie znika on po deszczu, to należy zastosować specjalny środek do usuwania wykwitów wapiennych, który aplikuje się na powierzchnię kostki i następnie – spłukuje dużą ilością wody.
- Mchy i chwasty – problemem natury estetycznej są, wyrastające pomiędzy poszczególnymi elementami kostki, mchy i chwasty. W zależności od stopnia zintensyfikowania problemu można pozbyć się ich ręcznie, poprzez wyrywanie z korzeniami lub wykorzystując specjalne środki o właściwościach biobójczych.
Impregnacja
Impregnację kostki brukowej można wykonać bezpośrednio po jej ułożeniu lub później – pod warunkiem, że będzie ona odpowiednio umyta i oczyszczona. Celem zabiegu jest ograniczenie chłonności kostki, a co za tym idzie – zapobiegnięcie wnikania zanieczyszczeń w jej powierzchnię. Zdecydowanie nie poleca się wykorzystywania środków na bazie wody. Pomimo że są stosunkowo tanie, to jednak zabezpieczają kostkę zaledwie na rok. Lepsze są te na bazie silikonów, które nadają powierzchni nasycony kolor i sprawiają, że wygląda ona na morką. Najdłużej działają impregnaty polimerowe zabezpieczające kostkę brukową m.in. przed działaniem soli, chemikaliów, osiadaniem cząstek kurzu czy rozwijaniem się porostów i wysokim pH.