Szkodliwy wpływ glonów na elewacje i dachy

Obecność glonów na elewacjach i dachach budynków wpływa negatywnie nie tylko na ich walory estetyczne, ale i trwałość oraz – co ważne – zdrowie osób w nich przebywających. Dlatego należy je systematycznie usuwać. Nasza firma na co dzień zajmuje się czyszczeniem elewacji, dachów i rynien.

Sprawdź, jakie metody walki z glonami stosujemy i na czym one polegają.

Dlaczego glony rosną na elewacjach i dachach?

Glony należą do grupy rośliny zamieszkujących różne środowiska – zarówno wodne, jak i lądowe. Rosnące na elewacjach i dachach budynków aerofity, podobnie jak glony naskalne (liofity) konieczną do życia wodę czerpią z opadów, mgły, rosy i podłoża, a składniki mineralne pozyskują między innymi z atmosfery, pyłów i kurzów. Zdolne są nawet do asymilowania azotu z atmosfery oraz przetrwania długich okresów suszy i upałów. Jak widać, rośliny te wykazują bardzo dużą odporność na zmienność warunków środowiskowych.

Wbrew pozorom, glony nie porastają tylko starych budynków. Zdarza się, że występują także na nowych, kilkuletnich budowlach. Przyczyną ich pojawienia się na elewacjach i dachach budynków często są błędy popełniane na etapie ich projektowania i wykonawstwa, niewłaściwy dobór materiałów budowlanych (w tym elewacyjnych) oraz niewłaściwe ich użytkowanie.

Glony rosną na dachach niezależnie od ich rodzaju, a panujący w Polsce klimat (zwłaszcza wilgoć i częste opady) sprzyja ich rozwojowi.

Jak skutecznie pozbyć się glonów z elewacji i dachów?

Zwalczamy glony i jednocześnie zapobiegamy ich ponownemu pojawianiu się. Zapewniamy skuteczne czyszczenie elewacji i dachów. w naszej pracy wykorzystujemy między innymi metody czyszczenia hydrodynamicznego pokryć dachowych oraz metodę niskociśnieniową przy użyciu wysokiej temperatury. Technologię i sposób działania dobieramy odpowiednio do rodzaju i stanu czyszczonej powierzchni. Ponadto przeprowadzamy dezynfekcję mikrobiologiczną oraz impregnację glonobójczą i grzybobójczą. Podczas czyszczenia usuwamy nie tylko florę dachową, ale również powstałe zanieczyszczenia komunikacyjne.  

Wszystkie oferowane przez nas usługi realizują zespoły doświadczonych fachowców. W praktyce oznacza to, że zlecane nam prace wykonywane są w sposób skuteczny, rzetelny i przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.