Nie da się ukryć, że dachy trzeba poddawać czyszczeniu. Im dłużej są użytkowane, tym większym podlegają zabrudzeniom. Te ostatnie mogą się wiązać zarówno z opadami atmosferycznymi, jak i z ptasimi ekskrementami. Chcąc, aby nasza posiadłość wyglądała estetycznie, warto zadbać nie tylko o to, by ładnie prezentowała się jej elewacja, ale także o to, by wyczyszczony był jej dach. Zwłaszcza jeżeli jest to dach, który nie ma płaskiego charakteru, lecz jest jednospadowy bądź dwuspadowy. Wówczas osadzające się na nim zabrudzenia są bowiem nader widoczne i zakłócają odbiór budynku.
We wszystkich dziedzinach życia dobór metody czyszczenia zależy od tego, z jakiego materiału skonstruowana jest dana powierzchnia. Inaczej będziemy usuwać zabrudzenia powstałe na drewnie, a inaczej zabrudzenia powstałe na szkle. Podobnie ma się sprawa z dachami budynków. Do każdego typu dachu musi zostać dobrana odpowiednia metoda czyszczenia. Jest tak również w przypadku dachu skonstruowanego z gontu.
Wykorzystanie piasku
Do czyszczenia dachu ułożonego z gontu bitumicznego najlepiej sprawdzi się metoda, jaką jest niskociśnieniowe, chemiczne czyszczenie. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na wykorzystaniu środków do dezynfekcji mikrobiologicznej, jak i tych które usuwają zanieczyszczenia komunikacyjne, a następnie spłukiwanie ich przy pomocy niskiego ciśnienia ciepłej wody.
Taka metoda jest idealna do czyszczenia powierzchni, które są wykonane z delikatnych materiałów. A właśnie taki charakter ma dach z gontu bitumicznego. Podczas gdy inne metody usuwania zabrudzeń mogłyby go uszkodzić, niskociśnieniowe chemiczne czyszczenie nie naraża dachu na ewentualne naruszenie struktury. Warto więc stosować ten sposób. W innym wypadku dach z zabrudzonego może stać się czysty, ale za to i uszkodzony, a to zdecydowanie nie jest korzystna zamiana. Dzięki niskociśnieniowemu czyszczeniu chemicznemu da się uzyskać estetyczny wygląd dachu i w znaczący sposób poprawić prezencję całego budynku mieszkalnego.