Jakie drobnoustroje żyją w wykładzinach?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na kilku centymetrach wykładziny zazwyczaj znajduje się ponad 4 000 razy więcej bakterii, niż na przeciętnej desce klozetowej. Pomiędzy włóknami świetne warunki do życia mają m.in. bakterie salmonelli, E. coli i wiele innych. A to i tak niejedyni niechciani współpracownicy, z jakimi na co dzień przebywamy w biurach.

Co w wykładzinie piszczy?

Poza bakteriami, w biurowych wykładzinach wspaniałe warunki do życia mają też pleśń i roztocza. Nic w tym dziwnego. Codziennie na wykładzinę spadają resztki jedzenia, włosy i złuszczony naskórek pracowników, które są dla roztoczy wspaniałą pożywką. Na podeszwach butów do biur wnosimy do tego różnego rodzaju alergeny. Jeśli firma jest „zwierzolubna”, w wykładzinie mogą znajdować się również resztki kału, moczu lub wymiocin. Czym grozi kontakt ze wspomnianymi drobnoustrojami? Brudne wykładziny z pewnością utrudnią życie alergikom i astmatykom, lecz także innym pracownikom. Roztocza sprawią, że będzie dokuczał im nieżyt nosa, mogą mieć trudności z oddychaniem, skupieniem i być bardziej podatni na choroby dróg oddechowych. W skrajnych przypadkach może też dochodzić do zatruć pokarmowych i bakteryjnego zapalenia płuc. Jak skutecznie walczyć z drobnoustrojami w wykładzinach?

Walka o zdrowie

Wbrew pozorom ograniczenie ilości roztoczy i bakterii w biurze nie jest trudne. Wystarczy dobra ekipa sprzątająca, która profesjonalnie zadba o stan wykładzin. W walce z drobnoustrojami jest oczywiście skuteczne regularne odkurzanie, o którym nie wolno zapominać. Przynajmniej raz na pół roku wykładziny powinny być prane, najlepiej parowo lub pogrzaną wodą. W biurach, w których pranie na mokro jest niemożliwe, należy przeprowadzić je metodą „na sucho”. Firma oferująca czyszczenie wykładzin z pewnością doradzi, jaka metoda sprawdzi się najlepiej w danym miejscu. Aby ograniczyć namnażanie się bakterii i roztoczy, warto też zadbać o higienę w miejscu pracy. Posiłki lepiej spożywać w kuchni lub jadalni, szef powinien zadbać też, by przed wejściem znalazła się solidna wycieraczka do butów. Należy pamiętać, że roztocza i bakterie zamieszkują nie tylko biurowe wykładziny, ale też tapicerowane meble czy zasłony – im również raz na jakiś czas należy zafundować solidne pranie.