Jak pozbyć się kurzu z wentylacji?

Prawidłowa cyrkulacja powietrza w budynkach użytku publicznego czy obiektach przemysłowych to rzecz bardzo istotna. Odpowiednia wymiana powietrza to gwarancja zdrowego i bezpiecznego środowiska pracy. Systemy wentylacyjne poza dostarczaniem świeżego i odprowadzania zanieczyszczonego powietrza, spełniają również szereg innych funkcji, w tym m.in. usuwanie kurzu, zapylenia i substancji chemicznych. Jednocześnie poszczególne elementy wentylacji same mogą być narażone na zanieczyszczenie, przez co z czasem mogą przestać spełniać prawidłowo swoje podstawowe funkcje. Profesjonalne usuwanie kurzu z wentylacji to jedna z czynności, która powinna być regularnie wykonywana w ramach prac konserwacyjnych.

Profesjonalne czyszczenie

Instalacje wentylacyjne, zwłaszcza w zakładach przemysłowych, halach, czy biurowcach, zazwyczaj znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Dlatego też samodzielne czyszczenie może być utrudnione, a wręcz niemożliwe. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy firm świadczących specjalistyczne usługi czyszczenia. Inmago zajmuje się profesjonalnym czyszczeniem i odkurzaniem elementów wentylacji, w tym rur wentylacyjnych, wentylatorów, wywiewów. W swojej pracy wykorzystujemy niezależne systemy czyszczące o dużej mocy, dzięki czemu jesteśmy w stanie odkurzyć nawet konstrukcje znajdujące się na wysokości 15 metrów. Specjalistyczna, wbudowana kamera pozwala operatorowi na bieżący podgląd jakości wykonywanej pracy. W ten sposób skutecznie pozbywamy się kurzu oraz innych zanieczyszczeń nawet z trudno dostępnych miejsc.

Kiedy należy wykonać profesjonalne czyszczenie wentylacji?

  • Gdy od ostatniego czyszczenia minęło kilka lat. Konieczność regularnego czyszczenia systemów wentylacyjnych jest często zaniedbywana. Z czasem przewody wyciągowe i wentylatory pokrywają się warstwą kurzu, pyłów i tłuszczu, co wpływa na obniżenie poziomu bezpieczeństwa pożarowego i jest źródłem namnażania się bakterii.
  • Gdy w powietrzu unosi się pył, a przedmioty szybko pokrywają się kurzem. To jeden z wyraźnych sygnałów, że przyszedł czas na czyszczenie wentylacji.
  • Kiedy okazuje się, że w systemie wentylacji bytują owady lub gryzonie. Pozbycie się niechcianych “gości” to jeszcze nie wszystko. Po ich obecności zwykle pozostaje wiele zanieczyszczeń, w postaci np. ekskrementów, których należy się pozbyć. Dokładne oczyszczenie kanałów wentylacyjnych, a niekiedy nawet dezynfekcja, to w takich przypadkach konieczność.
  • Gdy instalacja wentylacyjna uległa zalaniu. Wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, jeśli więc w obiekcie doszło do sytuacji, w której do wentylacji mogła przedostać się woda (np. w wyniku przecieku dachu lub powodzi), należy przeprowadzić kompleksowe czyszczenie.