Jak mech wpływa na kondycję dachu?

Mech porastający dach może nie wydawać się niczym groźnym. Wiele osób uważa wręcz, że wygląda on dość urokliwie, zwłaszcza na starszych domach. Niestety pojawienie się mchu na dachu może zapowiadać jego remont. Dlatego rośliny należy pozbyć się jak najszybciej, a jeszcze lepiej – skutecznie zapobiegać możliwości jej porostu.

Dlaczego mech szkodzi?

Tak naprawdę dachowi nie szkodzi sam mech, lecz wilgoć, którą on gromadzi. Utrzymująca się na dachu wilgoć ma szkodliwy wpływ na materiały, których użyto do jego budowy. Jeśli mech nie zostanie usunięty, z biegiem lat rozszczelni on hydroizolację dachu, a wilgoć zacznie przedostawać się do wnętrza domu, powodując dalsze straty.

Usuwanie mchu

Aby skutecznie usunąć mech, warto zlecić czyszczenie dachu firmie wyspecjalizowanej w świadczeniu tej usługi. Przede wszystkim fachowcy dobiorą odpowiednią technikę czyszczenia tak, by nie uszkodzić samego dachu. Nie tylko usuną oni obecny mech, ale też przeprowadzą dezynfekcję mikrobiologiczną oraz zaimpregnują dach tak, by zapobiec pojawieniu się nowego mchu, grzybów i glonów.

Jak zapobiegać pojawianiu się mchu na dachu?

Mech najszybciej pojawia się na nienasłonecznionych częściach dachu. Prędzej atakuje chropowate pokrycia dachowe (np. naturalna dachówka ceramiczna) niż te gładkie (np. dachówka ceramiczna glazurowana). Faktem jednak jest to, że w naszym wilgotnym i chłodnym klimacie mech na dachu może pojawić się od kilku do kilkunastu lat po budowie dachu. Jeśli mamy możliwość wybudowania inwestycji na nasłonecznionej części działki, warto się na to zdecydować – tak samo, jak wybór gładkiego pokrycia dachowego. Właściciele starszych domów powinni upewnić się, że ich dachy nie mają błędów konstrukcyjnych. Źle wykonane dachy nie odprowadzają całkowicie deszczówki, lub umożliwiają jej dostawanie się w różne zakamarki, tworząc idealne warunki dla wyrośnięcia mchu. Dach warto zaimpregnować przeciw mchom od razu po jego budowie, a potem robić to przynajmniej raz na kilka lat. Do tego celu najlepiej zatrudnić specjalistów, którzy wykonają usługę szybko i rzetelnie, lecz przede wszystkim – bezpiecznie.