Jak czyścić dachy pokryte gontem?

Czyszczenie pokryć dachowych

Pokrywanie dachów gontem to popularne rozwiązanie stosowane zarówno w istniejących, jak i nowo budowanych domach jednorodzinnych. Na powierzchni dachów pokrywanych gontem osadzają się standardowe zabrudzenie, takie jak mchy lub glony. Choć zanieczyszczeń tych niełatwo jest się pozbyć, istnieją na to efektywne sposoby. Jak czyścić dachy pokrywane gontem? Zachęcamy do lektury artykułu.

Na jakich dachach najczęściej osadzają się mchy?

Mchy to gromada drobnych roślin zarodnikowych tworzących się głównie w miejscach wilgotnych o niewielkim dostępie do naturalnego światła słonecznego. Mchy powstają przede wszystkim na dachach pokrywanych gontem, ale także płytkami betonowymi czy ceramicznymi. Najczęściej spotkać można je na dachach budynków zacienionych drzewami lub innymi sąsiednimi obiektami. Szczególnie gęsto rośliny te tworzą się od strony północnej, gdzie dociera najmniej naturalnego światła. Ryzyko rozwoju mchu na dachu jest tym większe, im ma on więcej załamań. Mchy rozwijają się też na dachach z lukarnami oraz licznymi słabo wentylowanymi zakamarkami. Rośliny te same w sobie są groźne dla pokrycia dachowego, ponieważ trwale osłabiają i uszkadzają jego powierzchnię. Także gromadzona przez nie wilgoć może wywierać niekorzystny wpływ na poszczególne elementy dachu.

Mech na dachach pokrywanych gontem – dlaczego powstaje?

Z uwagi na porowatość powierzchni dachy pokrywane gontem są szczególnie mocno narażone na pojawienie się na nich mchu. Ten powstaje w sposób naturalny. Rozwój mchu uzależniony jest od stopnia zacienienia oraz wilgotności obecnej na dachu. Rośliny te najlepiej rozwijają się na dachach o słabej wentylacji połaci. Niezwykle istotne jest, aby już na etapie pokrywania dachu gontem zadbać o pozostawienie odpowiedniej przestrzeni pomiędzy materiałem a więźbą dachową. Przepływ powietrza w tym miejscu powinien być swobodny i nieutrudniony. To szczególnie ważne w budynkach zacienionych i osłoniętych drzewami lub innymi obiektami. Jeśli pokrycie dachowe będzie właściwie wietrzone, ryzyko rozwoju mchu zostanie zredukowane do minimum.

Jak pozbyć się niechcianego mchu? Sposoby czyszczenia dachów pokrywanych gontem

Czyszczenie gontów z mchów, porostów, organicznych narośli oraz pozostałych niechcianych mikroorganizmów może odbywać się na różne sposoby. Niezwykle skuteczną i bezpieczną metodą stosowaną przez profesjonalistów jest niskociśnieniowe czyszczenie chemiczne z użyciem ciepłej wody. Podczas czyszczenia przeprowadzana jest dezynfekcja mikrobiologiczna, która błyskawicznie doprowadza florę biologiczną do stanu, w którym łatwo usunąć ją przy pomocy niskiego ciśnienia. Do czyszczenia dachów pokrywanych gontem wykorzystywana jest wyłącznie metoda niskociśnieniowa, ponieważ jako jedyna jest bezpieczna dla tak delikatnego materiału. Ostatnim etapem po czyszczeniu jest właściwa impregnacja środkami glono- i grzybobójczymi.