Coraz częściej można usłyszeć o czyszczeniu przy użyciu suchego lodu. Czym on w zasadzie jest? To nic innego, jak dwutlenek węgla w stałym stanie skupienia. Suchy lód wytwarza się, rozprężając ciekłe CO2 i formując z niego granulat czyszczący lub bloki. Dlaczego jest tak popularny w wielu różnych branżach?
Zalety czyszczenia suchym lodem
Przede wszystkim suchy lód jest substancją nietoksyczną i przyjazną dla środowiska. Już chociażby z tego powodu jest wspaniałą alternatywą dla stosowania detergentów. Co ważne, nie ma on też właściwości ściernych, dlatego nie uszkadza czyszczonej powierzchni, w przeciwieństwie do np. piaskowania. Po czyszczeniu nie pozostawia śladów, gdyż po prostu zmienia się w gaz. Do tego wszystkiego suchy lód jest produktem niepalnym, bezwonnym i bez smaku. Z powodzeniem można go więc stosować w branży gastronomicznej. Świetnie radzi sobie z usuwaniem tłuszczów czy smaru, dlatego idealnie sprawdza się w czyszczeniu maszyn i linii produkcyjnych. Równie skuteczny jest w usuwaniu kurzu, rdzy, pleśni itp. Co ciekawe, dzięki niemu można łatwo też usunąć starą farbę z elewacji, dachu czy lakier z samochodu, by przygotować je do ponownego malowania.
Jak działa suchy lód?
Wiele osób zastanawia się, na czym dokładnie polega czyszczenie suchym lodem. Lód o temperaturze -78,5oC obniża znacznie temperaturę zabrudzenia, które kruszeje, traci swoją elastyczność i przyczepność. Od szoku termicznego kurczy się czyszczony element i zabrudzenie na nim, przez co wiązanie pomiędzy nimi staje słabsze. Uderzające granulki suchego lodu wytwarzają siłę kinetyczną, która odrywa zabrudzenie. To jednak nie wszystko – w zetknięciu z cieplejszą powierzchnią suchy lód gwałtownie zmienia się w gaz, co sprzyja usuwaniu oderwanego uprzednio zabrudzenia. Suchy lód umożliwia czyszczenie maszyn w miejscu ich eksploatacji, dociera nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc. Jedynym minusem czyszczenia suchym lodem jest hałas towarzyszący czyszczeniu, chociaż producenci maszyn czyszczących coraz bardziej je udoskonalają. Problem rozwiązują zazwyczaj słuchawki ochronne. Trzeba też pamiętać, że podczas czyszczenia suchym lodem uwalniane jest sporo dwutlenku węgla, dlatego przed jego rozpoczęciem należy upewnić się, że dane pomieszczenie jest odpowiednio wentylowane.