Czyszczenie bez przestojów produkcyjnych. Odkryj magię suchego lodu

Czyszczenie suchym lodem

Czyszczenie strumieniowe przy użyciu suchego lodu jest innowacyjną metodą usuwania brudu z powierzchni. Przypomina ono piaskowanie lub czyszczenie wodą pod wysokim ciśnieniem, lecz wykorzystuje się w nim granulat suchego lodu. Jest to bardzo efektywna metoda czyszczenia, która może być stosowana na wszelakich powierzchniach, co zapewnia jej dużą popularność w wielu branżach. Na czym polega czyszczenie suchym lodem? Jakie są zalety stosowania tej metody i co sprawia, że jest idealna do usuwania zabrudzeń powstałych w procesach produkcyjnych?

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?

Suchy lód to nic innego, jak dwutlenek węgla w stałym stanie pod postacią drobnego granulatu („śniegu”) o średnicy ok. 3 mm i długości ok. 5 mm oraz temperaturze -78,5°C. Powstaje on przy rozprężeniu ciekłego CO2 pod ciśnieniem atmosferycznym. Czyszczenie suchym lodem wymaga użycia specjalnego urządzenia, które rozpędza granulat do bardzo wysokiej prędkości i wystrzeliwuje go przez dysze na zabrudzoną powierzchnię. Zanieczyszczenia nie są jednak usuwane przez ścieranie, lecz na wskutek kilku procesów.

Po pierwsze energia kinetyczna oraz niska temperatura suchego lodu powodują, że utrzymujący się na powierzchni brud doznaje szoku termicznego. Zabrudzenia w kontakcie z chłodem dostarczanym przez suchy lód twardnieją, stają się bardziej kruche oraz tracą na elastyczności. W efekcie powłoka zanieczyszczenia pęka i traci przyczepność z materiałem, co ułatwia jej usunięcie. Po drugie na skutek gwałtownego i miejscowego obniżenia temperatury kurczy się sam czyszczony materiał, co dodatkowo osłabia wiązania pomiędzy zabrudzeniem a podłożem. Suchy lód podczas kontaktu z czyszczonym materiałem pobiera jego ciepło i nie topi się, lecz sublimuje, czyli przechodzi ze stanu stałego w stan gazowy. Sublimacja wiąże się z gwałtownym wzrostem objętości dwutlenku węgla, czyli mikroeksplozjami, które kolejno zdmuchują cząstki zabrudzeń oderwane wcześniej od czyszczonej powierzchni.

Jakie są zalety czyszczenia suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem ma wiele zalet. W porównaniu z innymi metodami czyszczenia, jak piaskowanie czy mycie wodą pod wysokim ciśnieniem, jest korzystniejsze finansowo oraz bardziej efektywne. Poza tym jest to metoda przyjazna środowisku, gdyż nie powoduje tworzenia odpadów wtórnych, ścieków oraz nie uwalnia szkodliwych gazów – suchy lód sublimuje do atmosfery. Jest więc bezpieczna zarówno dla człowieka, jak i dla otoczenia. Suchy lód hamuje rozwój grzybów i bakterii oraz jest niepalny i nietoksyczny. Działa on jedynie powierzchniowo i nie zmienia czyszczonego materiału, przez co można nim sprzątać nawet delikatne powierzchnie bez ryzyka ich uszkodzenia oraz korozji. Ponadto suchy lód dociera do najgłębszych zakamarków i szczelin, więc świetnie sprawdza się do czyszczenia maszyn bez konieczności ich demontażu!

Czyszczenie linii produkcyjnych suchym lodem

Wiele metod czyszczenia powoduje przestoje produkcyjne. Wymagają one bowiem wcześniejszego demontażu maszyn, a następnie suszenia ich lub usuwania odpadów powstałych podczas czyszczenia. Suchy lód może być aplikowany na urządzenia (również te pod napięciem) bez potrzeby ich demontowania! Jest on w stanie wyczyścić różnorodne powierzchnie o dowolnym kształcie. Świetnie sprawdzi się zatem do czyszczenia narzędzi i linii produkcyjnych, maszyn, form wtryskowych czy robotów. Suchym lodem można usunąć nawet bardzo uciążliwe zabrudzenia jak asfalt, smoła, gumy, farby, lakiery, smary, oleje, woski, brud atmosferyczny, sadza, kleje, nagar czy żywice. Nic dziwnego, że metoda czyszczenia suchym lodem sprawdza się świetnie w przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym, metalowym, gumowym, tworzyw sztucznych, a także w sektorze budowlanym, energetycznym czy drukarskim.

Sprawne pozbycie się zabrudzeń poprawia efektywność procesów produkcyjnych bez przestojów związanych z demontażem, transportem urządzeń na miejsce czyszczenia oraz powrotnym transportem i montażem. Ponadto jest to sucha metoda czyszczenia, która nie generuje żadnych odpadów, więc może być przeprowadzona w miejscu produkcji, a nawet bezpośrednio na stanowisku pracy. Nasza firma gwarantuje dodatkowo szybką realizację w elastycznych godzinach, również w dni wolne od pracy, przez co przestoje produkcyjne ograniczone są do minimum.