Spoinowanie kostki brukowej. Korzyści z usługi

Po ułożeniu kostki brukowej większość firm przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami wypełnia piaskiem. To rozwiązanie ma jednak sporo wad, gdyż piasek nie zostaje w szczelinach na stałe. Dlatego coraz popularniejszą usługą staje się spoinowanie kostki brukowej, dzięki któremu świeżo wykonane alejki lub podjazdy pozostaną piękne i praktyczne na długie lata. Na czym ono polega?

Minusy wypełniania szczelin piaskiem

Dlaczego wypełnianie szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami kostki się nie sprawdza? Piasek po prostu bardzo łatwo można usunąć. Szybko wypłukuje się on za każdym razem, gdy myjemy naszą kostkę wodą ze szlaucha lub myjką ciśnieniową, a nawet wtedy, gdy pada ulewny deszcz. Wybieramy go ze szczelin również podczas zamiatania. Piasek nie stanowi też przeszkody dla roślin, które wyrastają pomiędzy kostkami. Alejki i podjazdy szybko porastają trawą lub mchem. Aby nawierzchnia wyglądała estetycznie, konieczne jest regularne czyszczenie kostki brukowej z wyrastających roślin, a także uzupełnianie piasku, aby kostki nie poluzowały się.

Na czym polega spoinowanie kostki brukowej?

To dość prosty proces. Pomiędzy kostki nakłada się fugę, która stanowi trwałe wypełnienie szczelin. Nie da się jej uszkodzić i usunąć podczas zamiatania czy mycia nawierzchni. Wybór fugi oczywiście nie jest przypadkowy. Produkty do spoinowania kostki brukowej są elastyczne i odporne na warunki atmosferyczne, a także odporne na zgniatanie. Polecane są w szczególności fugi żywiczne, które pozwalają deszczówce wsiąkać w grunt. Fuga do spoinowania kostki brukowej nie plami i nie niszczy samego kamienia, jest dla niego w 100% bezpieczna. Dobrze zafugowana kostka brukowana ma dłuższą żywotność, nie traci też swoich walorów estetycznych. Sam proces fugowania wbrew pozorom nie trwa długo – do jego przeprowadzenia potrzebna jest zazwyczaj tylko gumowa rakla, miękka miotła i lekki, rozproszony strumień wody – metod spoinowania jest kilka. Zawsze warto wybierać fugę wysokiej jakości, a spoinowanie zlecać doświadczonej ekipie. Źle dobrany produkt lub nierzetelne przeprowadzenie prac może mieć skutek odwrotny od zamierzonego i uszkodzić naszą kostkę, zamiast ją udoskonalić.