Czy smog niszczy elewacje budynków?

Żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku. Nieprzemyślane działania człowieka sprawiają, że natura z roku na rok ulega degradacji i musi zmagać się z licznymi problemami, wśród których z pewnością znajduje się smog. W ostatnim czasie nieustannie słyszymy o nim w mediach.

Wiemy, że jest niebezpieczny i należy się przed nim chronić, jednak czy w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, na czym polega to zjawisko?

Smog to zanieczyszczenie powietrza powstałe w wyniki pomieszania się mgły z dymem i spalinami. Ze szczególnym nasileniem występuje w okresie jesiennym i zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. W jego wyniki do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne, które mają niekorzystny wpływ nie tylko na ludzi, ale też na budynki.

Unoszące się w powietrzu pyły i sadza, a także niewidoczne gołym okiem dwutlenek węgla i siarka przez jakiś czas krążą w atmosferze, jednak później osiadają m.in. na elewacjach budynków, powodując nieestetyczny, ciemny osad. Nawet nowa elewacja w ciągu kilku lat może stać się brudna i zszarzała. Nie jest to jednak największy problem. Znacznie groźniejsze jest wpływanie smogu na strukturę ścian. W jego wyniku tynk jest bardziej podatny na wilgoć co przyśpiesza proces powstawania glonów na elewacji budynków.. Zagrożone są również elewacje ceglane, materiał ten pod wpływem działania zanieczyszczeń ulega przebarwieniu. Czy jest zatem jakiś sposób, aby temu zapobiec i ochronić ściany budynków przed szybkim zniszczeniem?

W dużych miastach, w których budynki są najbardziej narażone na działanie smogu przynajmniej raz na cztery lata elewacje należy poddawać czyszczeniu. Takie działanie sprawi, że zanieczyszczenia nie zdążą wniknąć w głąb tynków i nie wyrządzą w nich dotkliwych szkód. Do tego regularne czyszczenie wpłynie na estetykę, sprawi bowiem, że elewacja zostanie pozbawiona nieestetycznych zanieczyszczeń. 

Czyszczenie elewacji najlepiej powierzyć sprawdzonej firmie, która stosuje wyłącznie bezpieczną dla elewacji technologię czyszczenia niskociśnieniowego. Wykorzystywane w tym procesie środki nie tylko czyszczą, ale również chronią elewację przed ponownym zanieczyszczeniem, co jest doskonałą ochroną przed działaniem smogu.